Ebeveynler İçin Kayak Tatili Güvenlik İpuçları

Çocuklarımız yetişkin olduklarında, yaşattıklarımızdan dolayı biz ebeveynlere sonsuza kadar minnettar kalacakları bir dünya bırakmak elimizde!


Sevgili ebeveynler, ailece bu sezon kayak ve/veya snowboard yapmaya karar verdiyseniz bu yazı tam size göre. Kayak Sever, aşağıda işinize yarayabilecek birçok ipucunu sizler için derledi.

Öncelikle aile fertlerinize güvenli kayak yapmanın 7 kuralı olan [Buradaki ##eye##] yazımızda değindiğimiz "Sorumluluk Yasası"nı okuyun ve aşina olduklarından emin olun. 

Gelelim fayda sağlayacağını ve fikir sahibi olup ilham alacağınızı düşündüğümüz ipuçlarına... 

Çocuğunuzun yukarıda linkini verdiğimiz "Sorumluluk Yasası" nı ezberlemesini sağlayın. Bu kurallar kayak yaparken birçok tehlikeden korunmasında çok faydalı olacaktır.

Kayak kaskı takmanın bir yaşı yoktur ve her yaştaki insanlar için önerilir. Çocuğunuz bir kask takıyorsa sizi ve çevresindekileri işitmesi biraz daha zor olabilir. Dikkatini çekmek için sesinizi yükseltmek zorunda kalabilirsiniz unutmayın. Kaskın doğru şekilde uyduğundan emin olun. Bir kayak kaskı çocuğunuzun her büyüme evresinde kullanabileceği bir öğe değildir. 2 beden büyük olsun 5 yıl daha kullansın yaklaşımı sadece çocuğunuzun güvenliğini tehdit eden bir yaklaşımdır. Çocuğunuza uymayan büyük bir kaskın faydadan ziyade zararı çok daha fazla olabilir, bunu unutmayın. Kask kemerinin takılması konusunda çocuğunuzu eğitin ve kemer takmanın öneminden bahsedin. Diğer taraftan kask takmak, kayak veya snowboard yaparken daha hızlı ve pervasızca kayılmasına izin vermez. Çocuğunuzu bu konuda bilgilendirin.

Katmanlı kayak kıyafetleri satın alın. Katmanlı kayak kıyafetleri vücudun sürekli değişen sıcaklığına uyum sağlamasına izin verir. İlk katmanda cildi iyi hissettiren, hızlı kuruyan, teri emen ve sıcak tutan "polipropilen" bazlı ürünleri seçin. Çocuklarınızın ayrıca bir balıkçı yaka kazak ve su geçirmez bir kayak montu giymesi gerekir. 

Kayak kıyafetleri satın alırken, su ve rüzgar geçirmez kumaş özelliği arayın. Fermuarları korumak için rüzgar fleplerini bileklerde rahat hareket ettiren kol düğmelerini/aparatlarını ve çeneyi her yönden kavrayan yakalar arayın. Çocuğunuz için kaliteli giyim ürünlerini satın aldığınızdan emin olun.


Hazırlıklı olun. Doğanın kendine has bir işleyişi vardır. 

Kask sıcak olmalı, ısı kaybının % 80'i kafa bölgesinde başlar, kask içine uygun ısı koruma özelliği olan bereler satın alın. 

Her kayakçı için olduğu gibi çocuklarınız da mutlaka eldiven takmalıdır.

Çocuklarınızın bulutlu günlerde bile güneş ışınlarına maruz kalabileceklerini aklınızdan çıkarmayın. Güneşin kara yansıması ve cilde olan etkisi emin olun düşündüğünüzden çok daha güçlüdür! Güneş yanığı hatırası olan bir kayak tatili kulağa hoş geliyor.  

Diğer taraftan çocuğunuza bir de güneş gözlüğü lazım olacak. Ancak yaz aylarında kullandığı bir güneş gözlüğünden bahsetmiyorum. Normal güneş gözlükleri kayak pistlerinde düşme sonrasında ciddi yaralanmalara sebebiyet verebilir. Yaşanmış örnekleri çoktur, hiç tavsiye etmem.

Kaldığınız otelin adını, telefon numarasını, kendi telefon numaranızı ve varsa kayak öğretmeninin telefon numarasını bir kağıt üzerine yazın ve çocuğunuzun cebine koyun. Çocuğunuzu bu konuda bilgilendirin.

Kayak gezinizi hangi bölgede yapacağınıza karar verdikten sonra bölgedeki kayak merkezlerini arayın ve kayak okulu/kursu programlarının nasıl yapılandırıldığını araştırın. 

Görüşme yaptığınız kişilere aşağıdaki soruları sorun
  • Kayak okulunda gruplardaki maksimum kursiyer sayısı kaç kişiden oluşuyor?
  • Çocuğum kurs başladıktan 1 saat sonra kayaktan soğursa ne yapılıyor?
  • Çocuğum kayak yapmak istemezse ne olacak?
  • Kayak okulu, çağrı cihazları veya GPS bulma cihazları gibi imkanlar sunuyor mu? 
Çocuklarınızı kayak sporuna alıştırmak için sömestre tatil dönemlerinde kayak okulları programlarına katılmasını sağlayın. Kayak Eğitmenleri çocuklara nasıl kayak öğretecekleri konusunda oldukça tecrübelidirler ve bu onların işidir. Kayak okulu/kursu programına dahil olan çocuğunuz her gün kayak yeteneklerini size göstermekten keyif alacaktır. Kendi yaş aralığındaki akranlarıyla birlikte eğitim alan çocukların çok daha başarılı olduğu bir gerçektir. Çocuklara kayak eğitimi vermek ciddi sabır işidir ve çocuğunuz sizin rahatlık bölgenizdedir. Dolayısıyla vereceğiniz eğitim sürecinde hüsranla sonuçlanan tartışmalar ve kalp kırıcı sözler ağızlardan rahatlıkla dökülebilmektedir. Günü moral bozukluğu ile tamamlamak istemiyorsanız bırakın akranlarıyla takılsın.

Katıldığı program süresince eğitmenlerden ayrılması pek olası değilse de, çocuğunuzun nerede ve hangi pistte eğitim aldığını ve eğitmeninin adını bildiğinden/hatırlayabildiğinden emin olun.


Diğer önemli bir detay ise çocuğunuz "hangi durumlarda kaymayı bırakabilirim" konusunda bilgi sahibi mi?

Kayak montunun iç katmanlarına su girerse, ıslanırsa, üşümeye başlarsa, yaralıysa, kayak ekipmanlarında bir bozukluk, kompma ve yıpranma vb olaylar durumunda kayak yapmayı bırakabileceği konusunda bilgilendirin. 

Çocuğunuz maksimum 2 saat pistlerde olsun, ara molalar çok önemli. Çocuğunuzu gün içerisinde mola vermenin keyifli ve eğlenceli olabileceği konusunda bilgilendirin. Kayak pistinde bir buluşma/toplanma yeri de belirleyebilirsiniz. 

Mümkünse basit sivil telsizlerinden (walkie-talkie) en az iki adet satın alın. Bu telsizlerle dağda olmak emin olun büyük nimet. 

Kayak sporu, çocuklarımıza sosyalleşmenin ve erken yaşlarda spora başlamanın getirdiği güzelliklerin yanı sıra, macera, kahkaha ve güzel hatıralar eşliğinde bir dünya sunar.

Çocuklarımızın en çok sevdiği çocukluk anılarının ailesiyle birlikte geçirdiği tatillerde olmasını sağlamak biz ebeveynlerin elinde. Kayak bunun için güzel bir fırsat ve bu fırsatı kaçırmayın.

Çocuklarımız yetişkin olduklarında, yaşattıklarımızdan dolayı biz ebeveynlere sonsuza kadar minnettar kalacakları bir dünya bırakmak elimizde!
Ad

Ağrı,1,Alp Disiplini,37,Antrenör Talimatı,1,Arda Efe,1,Barış Pınarı Harekatı,1,Biathlon,5,Biathlon Haberleri,1,Big Air,1,Çim kayağı,3,Çocuk,1,Doping,1,Dünya Kupası,15,Dünya Şampiyonası,1,Eğitim,7,Eğlence,9,Erzurum,3,EYOF,5,Faaliyet Programı,6,FIS Haberleri,25,Fikstür,6,Freestyle,9,Gençlik ve Spor Bakanlığı,1,Güvelik Kuralları,4,Haber,143,Hasan Efe,1,Hediye,1,Hız kayağı,3,IBU,2,İl Temsilcisi,1,K1 Ligi,1,Kalori,1,Kask,1,Kayak,2,Kayak Akademisi,2,Kayak Eğitimi,2,Kayak haberleri,17,Kayak Hazırlık Rehberi,2,Kayak Kıyafet Tasarımları,1,Kayak Kıyafetleri,1,Kayak Malzemeleri,3,Kayak Merkezleri,16,Kayak Nedir,2,Kayak Okulu,2,Kayak Satın Alma,1,Kayak Tatili,6,Kayakla Atlama,8,Kayaklı Koşu,38,Kayaklı Koşu Dünya Kupası,1,KayakSever,1,Kış,1,Kış Olimpiyatları,8,Kış Turizmi,6,Konaklama,17,Kongre-Seminer,5,Merhaba,1,Milli Takım,1,Nostalji,1,Olimpiyat Kotası,1,OlympicDay,1,Organizasyon,11,Özel Dosya,1,Palandöken Kayak Merkezi,1,Sağlık,4,Slalom,1,Snowboard,17,Snowboard Cross,4,Tanıtım,19,Tarihçe,1,Tekerlekli Kayak,11,Teknik Bilgiler,24,Teknoloji,1,Telemark,1,Tiriel Luka Abramovic,1,Turizm,20,Türkiye Kayak Federasyonu,58,Uludağ Kayak Merkezi,1,Uludağ Otel Fiyatları,1,Uludağ Otelleri,1,Uygun Uludağ Otelleri,1,Video,14,WADA,1,Yarışma Sonuçları,3,Yarışma Talimatı,1,
ltr
item
Kayak Sever: Ebeveynler İçin Kayak Tatili Güvenlik İpuçları
Ebeveynler İçin Kayak Tatili Güvenlik İpuçları
Çocuklarımız yetişkin olduklarında, yaşattıklarımızdan dolayı biz ebeveynlere sonsuza kadar minnettar kalacakları bir dünya bırakmak elimizde!
https://1.bp.blogspot.com/-Hzcw3aT6n7I/WY3lctZ3PWI/AAAAAAAABUk/1jffW4bwYi0ueWQoYHZRhiIeiwI0R4iuACLcBGAs/s1600/Ebeveynler%2Bi%25C3%25A7in%2Bkayak%2Bg%25C3%25BCvenlik%2Bkurallari.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-Hzcw3aT6n7I/WY3lctZ3PWI/AAAAAAAABUk/1jffW4bwYi0ueWQoYHZRhiIeiwI0R4iuACLcBGAs/s72-c/Ebeveynler%2Bi%25C3%25A7in%2Bkayak%2Bg%25C3%25BCvenlik%2Bkurallari.jpg
Kayak Sever
http://www.kayaksever.com/2017/08/ebeveynler-icin-kayak-tatili-guvenlik.html
http://www.kayaksever.com/
http://www.kayaksever.com/
http://www.kayaksever.com/2017/08/ebeveynler-icin-kayak-tatili-guvenlik.html
true
1490620870287213708
UTF-8
Yayınlar Yükleniyor Herhangi bir yayın bulunamadı TÜM YAYINLARI İNCELE Devamını Oku Reply Cancel reply Sil By Anasayfa SAYFALAR YAYIN Hepsini Gör ÖNERİLEN YAYINLAR Etiket ARŞİV ARA TÜM YAYINLAR Herhangi bir yayın bulunamadı Anasayfa'ya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Ctesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara just now 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçilerimiz Takip Et BU İÇERİK ÖNEMLİDİR Kilidi açmak için lütfen paylaşın Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç Kodlar panoya kopyalandı Kodlar / teks kopyalanamıyor, kopyalamak için lütfen [CTRL] + [C] tuşlarına (veya Mac ile CMD + C'ye) basınız