Kayak ve Snowboard Nerede ve Nasıl Yapılır?

Kayak yapmaya başlamadan önce nasıl hazırlık yapılır, kayak ve snowboard nasıl yapılır, kayak ve snowboard nereden satın alınır, kayak ve snowboard nerede ve nasıl öğrenilir, kayak merkezlerine nasıl gidilir, kayak ve snowboard eğitim ücreti, kayak mekanik tesisleri türleri, Temel seviyede kayak ve snowboard eğitimi, kayak öğretmeni kimdir, kayak antrenörü kimdir, kayak eğitim seviyeleri ve türleri, kayak pisti türleri ve zorluk dereceleri hakkında bilgilendirme amaçlı detaylı bir yazı.

Kayak ve snowboard kış sporlarını nerede ve nasıl yapabilirsiniz konusunda öğrenmek istediğiniz her detayı ve her konuyu bu yazımızda işlemeye çalıştık. Adım adım işledik ve derledik. İşte tüm hatlarıyla kayak ve snowboard sporu!!!

Kayak ve snowboard mutlaka hazırlık gerektirir

Kayak öğrenmeye başlamadan önce hazırlanmanız çok önemli. Kayak ekipmanı kiralamak veya satın almak, ihtiyacınız olan giyim eşyalarını almak, bir kayak merkezi seçmek ve bir kayak tatili planlamak hakkında bilmeniz gereken her şey.

Kayak yapmak için ilk kez mi bir kayak merkezine gitmeyi planlıyorsunuz? Kayak pistlerine gitmeden önce buradaki hazırlık rehberi yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

Kayak yada snowboard donanımlarını nereden satın alabilirim?


Öncelikle şunu söylemeliyim. Eğer ilk defa kayak yapmaya gidiyorsanız bir kayak takımı satın almak sizin için çok mantıklı olmayabilir. Pahalı olan bu ekipmanlar eğer kayak yapmayı sevmez iseniz elinizde kalabilir. Bunun yerine kayak merkezlerinde bulunan "kayak kiralama" hizmeti sunanlardan kayak kiralamanızı şiddetle tavsiye ederim. Her kayak merkezinde en az 1 tane kayak kiralama odası/kabini bulunur. Bu yerlerde kayak yapmak için eldivenden tutun gözlüğe ve kaska kadar her türlü donanım bulunur. Ancak yine de kayak merkezine gitmeden önce konaklayacağınız otel yada benzeri danışma yerlerinden kayak ve diğer donanımların kiralanmasıyla ilgili mutlaka ön bilgi alın. 

Kayak kiralama yerleri genellikle saatlik kiralama hizmeti sunmaz. Günlük kiralama yöntemi her yerde sıkça kullanılan bir yöntemdir. Bu nedenle sabah erken saatlerde yada öğleden sonra gitseniz de size aynı fiyatı söyleyeceklerdir. Öğleden sonraya kalmış iseniz yine de pazarlık yapmanızı tavsiye ederim.

Tüm bu açıklamalarıma rağmen yine de kayak/snowboard donanımları satın alma kararında iseniz bir kaç tavsiye...

Kayak merkezi olan her ile kayak/snowboard donanımları ve kıyafetleri satan bir mağaza bulunur. Ucuz yollu olsun derseniz Decathlon mağazalarını tavsiye ederim. Bunun yanı sıra hem ucuz hem de teknik bilgisi tam olan bir mağaza olsun derseniz Kar Spor mağazalarını önerebilirim. Erzurumlu sahipleri kayak sporunun çekirdeğinden yetişmiş profesyonel ve güler yüzlü kişilerdir. Burada çok rahat pazarlık da edebilirsiniz:) Her iki mağazada online satış imkanı sunuyor. Ancak görüp dokunup almak her zaman en iyi alış veriş türüdür bence.

Kayak tatilinizi planladınız, kayak merkezini belirlediniz, ön bilgileri ve araştırmalarınızı tamamladınız. Yola çıkma zamanı buradan ucuz kayak tatili yapabilmenin püf noktaları yazımıza da bir göz atın derim, faydası olacaktır.

Kayak merkezine geldiniz, odanıza yerleştiniz, kayak satın almadıysanız kayak kiralama odasından kayak takımlarınızı aldınız. Artık kayak öğrenme zamanı...


Kayak yapmayı kimlerden öğrenebilirim?

Kayak yapan birini izlemek gerçekten çok keyiflidir ve uzaktan her insana "ne var bunda bende rahatlıkla yapabilirim" dedirtir. Ancak işin aslı hiç de öğle değildir. Bu mantıkla kayak kiralayıp kayak merkezinin en tepesine çıkıp rezil rüsva olan ve sakatlanan insan sayısı oldukça fazladır. Eşinizin, dostunuzun ya da arkadaşınızın gazına gelip böyle bir şeyi sakın yapmayın. 30 yılı geçkin tecrübeyle sabittir ki, bu mantıkla yola çıkan hiç kimse bırakın kendi kendine kayak yapmayı öğrenmeyi bir daha kayak merkezine adım dahi atmamaktadır.

Her işin ve her sporun bir üslubu/eğitimi olduğu gibi kayak ve snowboard öğrenmekte bir eğitim sürecini gerektirir. Bunu cebimize bir koyalım.

O halde gelelim kimlerden kayak öğrenebilirim detayına...

Her kayak merkezinde mutlaka kayak öğretmeni, kayak öğretmeni bulunmayan bazı istisna kayak merkezlerinde de mutlaka kayak antrenörü bulunur. Kayak öğretmeni bulunmayan kayak merkezlerinde kayak antrenörleri kayak eğitimi verebilmektedir.

Kayak öğretmeniyle kayak antrenörü arasındaki fark nedir?

Kayak öğretmenliği yada kayak antrenörlüğü gerçekten çok zor mesleklerdir. Şuradan başlayalım kayak öğretmeni olmanız için mutlaka Türkiye Kayak Federasyonu'nun eğitim kurslarına katılmanız gerekir. Bu kurslar ön eleme, taktik ve pratik eğitim olmak üzere 3 aşamada gerçekleşir. Ön elemeyi geçmek gerçekten çok zordur. Kayak öğretmeni olma niyetinde olan ve bunu meslek edinmek isteyen çok iyi sporcular dahi ön elemeleri geçemeyebilir. Bu ne demek oluyor, her önüne gelen bu kurslara ne yazık ki katılamıyor. Aynı durum kayak antrenörü olmak içinde geçerlidir. 

Farkı ne o zaman? 

Kayak öğretmeni bu işi meslek edinmiş kişidir ve sadece sezonluk kayak öğretmenliği yapar. Kayak antrenörlüğü de bir meslek türüdür. Kayak antrenörleri genellikle spor kulüplerinde yarışçı sporcular yetiştirir. Çalışmalarını hem sezon içinde hem de sezon sonrası yaz çalışmalarıyla 12 ay sürekli devam ettirir. Netice de kayak öğretmeni ya da kayak antrenörü lisanslı olan herkesten her seviyede kayak eğitimi alabilirsiniz.

Kayak öğrenmek isteyeceğiniz lisanslı eğitmeninizi seçerken yine de dikkat ediniz. Her eğitmenin üslubu, eğitimi ve yaklaşımı çok farklıdır. Bu nedenle tavsiyem kayak eğitmeninizle eğitim öncesinde mutlaka 5-10 dakika sohbet ediniz. Eğitimin neleri kapsadığı, nerede eğitim verileceği ve eğitim sonrasında neler olabileceği konularında konuşunuz. Bu sohbeti sabah kahvaltısında ya da akşam yemeğinde yakalayıp yapabilirsiniz. Bu kısa sohbet size ya da çocuklarınıza nasıl eğitim verileceği noktasında mutlaka önemli ipuçları verecektir. Eğitim hizmeti veren kişilerin güler yüzlü ve sabırlı olmaları olmazsa olmazdır, ancak her eğitmen dediğim gibi size hitap etmeyebilir. Suratı asık ve sinirli bir eğitmen size ve çocuğunuza faydadan çok sıkıntı verebilir ve motivasyonunuzu ve tatilinizi olumsuz yönde etkileyebilir. Tavsiyem, kendisine mahkum muşsunuz gibi davranan eğitmenlerden uzak durun.


Bu arada kayak eğitim türlerine ve seviyelerine de değinelim.
Kayak eğitim türleri nelerdir ve bu eğitimlerde neler yapılır?

Temel eğitim
Yürüme, düz kayma ve karsabanı kayma tekniği öğretilir.

Acemi eğitim
Karsabanı dönüşler ve karsabanı slalom teknikleri öğretilir.

Orta seviye eğitim
Temel dönüşler, paralel dönüşler, ileri seviye paralel dönüşler öğretilir.

İleri düzey eğitim
Kısa pararlel teknik, bombe, bolkar tekniği ve carving teknikleri öğretilir.

Çocuklar için eğitim
Genellikle 5 yaşında başlar ve teknikten ziyade kar ve kayağı sevdirme amaçlı oyun içerikli eğitimdir.

Gruplar için eğitim
Maksimum 8 kursiyerin katılmasını tavsiye ettiğimiz sadece temel eğitimi içeren bir eğitim türüdür. Daha fazla sayıda kursiyer içeren gruplara dahil olmayınız. Kursiyer sayısı arttıkça eğitim kalitesi düşer. Ödediğiniz ücretin karşılığını alamayabilirsiniz.

Kayak eğitim ücretleri ne kadardır?

Fiyat konusu her kayak merkezinde farklılık gösterir. Tek kursiyerle yapılan özel dersler, eğitim kalitesinin en üst düzeyde olması nedeniyle en pahalı olanıdır. Özel olarak aldığınız 1 ders ücreti 200 TL (Bursa Uludağ Kayak Merkezi) civarında olabileceği gibi 150 TL' de (Kastamonu Ilgaz Kayak Merkezi) olabilir. Grup derslerinde fiyat özel ders fiyatlarına nazaran daha uygundur. 

Üst tavan ücretini (1 kişi için 1 saat özel ders ücreti 150 TL) olarak varsayarsak kursiyer sayısı arttıkça ödeyeceğiniz  tutar düşer.

Örneğin;
1 kursiyer için 1 saatlik özel ders ücreti 150 TL ise,

Grup derslerinde;

2  kursiyer için 1 saatlik kişi başı ders ücreti 130 TL
3 kursiyer için 1 saatlik kişi başı ders ücreti 110 TL
4 kursiyer için 1 saatlik kişi başı ders ücreti 90 TL
5 kursiyer için 1 saatlik kişi başı ders ücreti 70 TL
6 kursiyer ve üzeri 1 saatlik kişi başı ders ücreti 50 TL' dir diyebiliriz.

Süper, bu konuda artık bir fikir sahibisiniz.


Gelelim kaç saatlik eğitimle kayak yapmayı öğrenebilirim konusuna...

Bu çok zor bir soru. Kişiden kişiye değişir diyebiliriz. Yani 1 ders saatinde temel detayları öğrenip belli bir seviyeye gelen yetenekli kursiyerler arasında, ya da 3 saatlik temel eğitimle bile eğitimi tamamlayamamış kursiyerler arasında olabilirsiniz. Bu tamamen denge yeteneğinize, kayak donanımlarıyla olan adaptasyonunuza, fiziksel durumunuza, savaşçı ruhunuza ve kayak yapmayı ne kadar çok istiyorsunuzla doğrudan alakalıdır diyebiliriz.

Eğer yetenekli kursiyerler sınıfında iseniz tahminen 4-5 saatlik özel eğitimle orta seviye kayakçı olabilirsiniz. "Oooo iyiymiş, tek günde 5 saat ders alır bitiririm bu işi" diyenleri duyar gibiyim. Kayak sporu fiziksel aktivitesi üst seviyede çok yorucu bir spordur. Hele temel eğitim en yorucu bölümü oluşturur. Bu nedenle öngörüm ve tavsiyem toplam alacağınız ders saatini 2-3 güne yaymanız doğrultusundadır. En sağlıklısı ve doğru olanı budur. 

Çoğu kursiyerlerin bu noktada yaptığı en büyük hata !!!

1 saatlik dersle temel karsabanı kayış tekniğini öğrendikten sonra "tamamdır bu iş" yaklaşımında olmalarıdır. Bu düşüncede olanlar genellikle 1 saatlik dersle temel eğitim pistini terk eder, pistlerin zorluk seviyelerine bakmadan dağın en tepesine çıkıp tatillerini berbat eder . Ve tecrübeyle sabittir ki "Hadddi canım, aşağıdan böyle görünmüyordu, çok dikmiş ya" diyerek mekanik liftlere binerek kayamadan kuzu gibi sağa sola baka baka tekrar aşağı inerler. 

Bu nedenle tavsiyem, eğitim sürecinizi tamamlayacak şekilde bütçenizi planlayınız. 1 saatlik temel eğitimle kayak öğrenirim ütopik düşüncesinden uzak durunuz.

Bu arada pist zorluk seviyelerine ve bu pistlerde hangi seviye kayakçıların kayak yapabileceği detayına da değinelim.

Eğitim Pisti
Temel eğitim düzeyinde eğitim alan kursiyerler içindir ve düz ya da çok az eğimlidir.

Yeşil Pist
Düz karsabanı kayabilen ve karsabanı dönüşlerini rahatlıkla yapabilen kayak severlere göredir.

Mavi Pist
Yeşil pistlerde kolaylıkla karsabanı dönüşler yapabilen, durabilen ve hatta karsabanı ile keskin dönüşler yapabilenler içindir. Dönüşleri geliştirme ve birbirine bağlama için en ideal pist türüdür.

Kırmızı Pist
Mavi pistlerde kolaylıkla karsabanı dönüşleri yapabilen ve dönüşleri birbirine bağlayabilen, paralel kaymaya başlamak için en ideal pistlerdir. Bu pistler yukarıdaki pistlere çok daha uzundur ve artık kaymanın zevkini çıkarabilirsiniz.

Siyah Pist
Kısa paralel tekniği çok seri şekilde yapabilen, bombe, bolkar ve carving tekniklerini rahatlıkla uygulayabilen ileri seviye kayakçılar içindir.


Kayak merkezlerinde bulunan mekanik tesislerin türleri nelerdir?

Her kayak merkezinde en az 1 adet mekanik tesis bulunur. Mekanik tesisler diğer bir adıyla liftler ziyaretçileri kayak pistlerinin en üst noktasına ya da varsa ara istasyonlara çıkartmak ya da buralardan tekrar aşağıya indirmek için kullanılır. 

3 ana türde mekanik tesis vardır. Bunlar;
  • Teleski
  • Telesiyej
  • Teleferik
Teleski Nedir?

Teleski diğer bir adıyla T bar kayakçıları kayarak pistin yukarısına doğru çıkaran bir tesis türüdür. T barın şekli adından da anlaşılacağı üzere şekli T şeklindedir. Basit bir anlatımla T yi ters çevirelim. _l_ aşağıdaki sağa ve sola doğru olan uzantıların sağına bir kayakçı soluna bir kayakçı kalçalarını oturmadan dayar. Dik gelen uzantı ise bir iple yukarı doğru giden bir çelik halata bağlıdır. Yukarı doğru hareket eden çelik halat T barı bağlı olduğu iple dağın yukarısına doğru çeker. 2 kayakçı da oturmadan kalçaları dayanık vaziyette kayarak yukarı doğru çıkar.

Telesiyej Nedir?

Telesiyej T barın aksine havada giden bir mekanizmadır. 1,2,3 ve 4 kişinin oturarak, kayaklar ayaklarında bağlı bir şekilde yukarı doğru çıkabileceği bir tesistir. Tesisin başında ve sonunda binmek ve inmek için mutlaka destek personeli olur. Üstü açık, yarım açık, ya da hareketli bir mekanizma ile tam kapalı (Bubble sistem) türleri de vardır. Hatta gelişen teknoloji sayesinde ısıtmalı koltuklu olanları da yapılmıştır.   

Teleferik Nedir?

Teleferikler daha uzun süre havada kalacağınız, uzun çıkış mesafesi/süresi olan kayak merkezlerinde kullanılır. Her tarafı kapalıdır ve kayağınız ayağınıza bağlı şekilde binemezsiniz. Kayak donanımlarınızı koyabilmeniz için dış bağaj sistemleri vardır ve daha fazla kişi taşır.

Pistlerde mekanik tesislerden faydalanmak için nereden bilet alabilirim?

Her kayak merkezi mekanik tesislerini kullandırmak için mutlaka belli bir ücret alır. Bu kullanım ücreti 1,3,5 çıkışlık olabileceği gibi tüm günlük biletler şekilde de olabilir. Bilet gişeleri genellikle mekanik tesislerin alt istasyonlarının hemen yanı başında ya da yakınında yer alır. Bilet satın almak için çoğu kayak merkezinde kredi kartınızı kullanabilirsiniz. Ancak olası POS cihazı sorunlarında tatilinizi rezil etmemek için bir miktar nakit para da yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederim. 

Her kayak merkezinde mutlaka pist uzunluklarını ve zorluk seviyelerini belirten pist haritası bulunur. Bilet almadan önce pist haritasını dikkatlice inceleyin. Kayak kayma seviyenize göre belirlediğiniz pistlerin yaklaşık çıkış/iniş toplam süresini ve pistlerin kapanış saatlerini gişe yetkilisine sorabilirsiniz. Alacağınız bilgi size kaç binişlik bilet almanız gerektiği noktasında bir fikir verecektir. Günlük bilet alıyorsanız sorun tok. Ama öğleden sonra da günlük bilet alma niyetindeyseniz bu detayları mutlaka sorgulayın derim. Belki 3 çıkış sizin yeterli olacak ve bir miktar paranızda cebinizde kalacak. Bu arada, Uludağ Kayak Merkezi, Kartalkaya Kayak Merkezi ve Erciyes Kayak Merkezi mekanik tesis kullanım ücretlerinin diğer kayak merkezlerine göre çok daha fazla pahalı olduğunu belirtmek isterim. 

Kayak, snowboard ve kış sporlarıyla ilgili zengin içerikli yazılarımıza devam edeceğiz.


Ad

Ağrı,1,Alp Disiplini,37,Antrenör Talimatı,1,Arda Efe,1,Barış Pınarı Harekatı,1,Biathlon,5,Biathlon Haberleri,1,Big Air,1,Çim kayağı,3,Çocuk,1,Doping,1,Dünya Kupası,15,Dünya Şampiyonası,1,Eğitim,7,Eğlence,9,Erzurum,3,EYOF,5,Faaliyet Programı,6,FIS Haberleri,25,Fikstür,6,Freestyle,9,Gençlik ve Spor Bakanlığı,1,Güvelik Kuralları,4,Haber,143,Hasan Efe,1,Hediye,1,Hız kayağı,3,IBU,2,İl Temsilcisi,1,K1 Ligi,1,Kalori,1,Kask,1,Kayak,2,Kayak Akademisi,2,Kayak Eğitimi,2,Kayak haberleri,17,Kayak Hazırlık Rehberi,2,Kayak Kıyafet Tasarımları,1,Kayak Kıyafetleri,1,Kayak Malzemeleri,3,Kayak Merkezleri,16,Kayak Nedir,2,Kayak Okulu,2,Kayak Satın Alma,1,Kayak Tatili,6,Kayakla Atlama,8,Kayaklı Koşu,38,Kayaklı Koşu Dünya Kupası,1,KayakSever,1,Kış,1,Kış Olimpiyatları,8,Kış Turizmi,6,Konaklama,17,Kongre-Seminer,5,Merhaba,1,Milli Takım,1,Nostalji,1,Olimpiyat Kotası,1,OlympicDay,1,Organizasyon,11,Özel Dosya,1,Palandöken Kayak Merkezi,1,Sağlık,4,Slalom,1,Snowboard,17,Snowboard Cross,4,Tanıtım,19,Tarihçe,1,Tekerlekli Kayak,11,Teknik Bilgiler,24,Teknoloji,1,Telemark,1,Tiriel Luka Abramovic,1,Turizm,20,Türkiye Kayak Federasyonu,58,Uludağ Kayak Merkezi,1,Uludağ Otel Fiyatları,1,Uludağ Otelleri,1,Uygun Uludağ Otelleri,1,Video,14,WADA,1,Yarışma Sonuçları,3,Yarışma Talimatı,1,
ltr
item
Kayak Sever: Kayak ve Snowboard Nerede ve Nasıl Yapılır?
Kayak ve Snowboard Nerede ve Nasıl Yapılır?
Kayak yapmaya başlamadan önce nasıl hazırlık yapılır, kayak ve snowboard nasıl yapılır, kayak ve snowboard nereden satın alınır, kayak ve snowboard nerede ve nasıl öğrenilir, kayak merkezlerine nasıl gidilir, kayak ve snowboard eğitim ücreti, kayak mekanik tesisleri türleri, Temel seviyede kayak ve snowboard eğitimi, kayak öğretmeni kimdir, kayak antrenörü kimdir, kayak eğitim seviyeleri ve türleri, kayak pisti türleri ve zorluk dereceleri hakkında bilgilendirme amaçlı detaylı bir yazı.
https://2.bp.blogspot.com/-eN2IZWIHucU/VT05zN5uvXI/AAAAAAAAAYs/cL2FX1zWXAIuOKjcZ72w4BbmNTHlLMc3QCPcBGAYYCw/s1600/tur2.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-eN2IZWIHucU/VT05zN5uvXI/AAAAAAAAAYs/cL2FX1zWXAIuOKjcZ72w4BbmNTHlLMc3QCPcBGAYYCw/s72-c/tur2.jpg
Kayak Sever
http://www.kayaksever.com/2017/07/kayak-ve-snowboard-nerede-ve-nasil.html
http://www.kayaksever.com/
http://www.kayaksever.com/
http://www.kayaksever.com/2017/07/kayak-ve-snowboard-nerede-ve-nasil.html
true
1490620870287213708
UTF-8
Yayınlar Yükleniyor Herhangi bir yayın bulunamadı TÜM YAYINLARI İNCELE Devamını Oku Reply Cancel reply Sil By Anasayfa SAYFALAR YAYIN Hepsini Gör ÖNERİLEN YAYINLAR Etiket ARŞİV ARA TÜM YAYINLAR Herhangi bir yayın bulunamadı Anasayfa'ya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Ctesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara just now 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçilerimiz Takip Et BU İÇERİK ÖNEMLİDİR Kilidi açmak için lütfen paylaşın Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç Kodlar panoya kopyalandı Kodlar / teks kopyalanamıyor, kopyalamak için lütfen [CTRL] + [C] tuşlarına (veya Mac ile CMD + C'ye) basınız