Çocuklar ve Kayak - Kayak Sporuna En Uygun Başlama Yaşı

Çocuklar ve Kayak , kayak sporuna en uygun başlama yaşı nedir?

Kayak tatili, çocuklarınızın kayakla tanışması için en ideal zamandır diyebiliriz. Çocuklarınıza zaman ayırmak, onlarla birlikte kayak yapmak ve en sonunda herkesin dağda eğlenmesini sağlamak için sabırla uzun bir yolu kat etmeniz gerekiyor.

Çocuklarınızın kayakla ilk tanışması, uygun donanımlar, kayak eğitim programları, ne giyecekleri, neler almanız ve nereye götüreceğiniz konusunda tavsiyelerimiz var.

Çocukların Kayak Yapmaya Başlama Zamanı

Kayak, hem çocuklar hem de yetişkinler için her bakımdan zenginleştirici bir deneyim olabilir. Çocuğunuzu dağa götürmeye hevesliyseniz, bir çocuğun kayak yapma yeteneğine birçok faktörün katkıda bulunduğunu unutmayın. Çocuğunuzun kayak yapmaya hazır olup olmadığına karar verirken kendinize sormanız gereken bazı sorular var.

Çocuğum Kayak Deneyimi İçin Hazır mı?

18 aylık bir çocuk, kayak botları ve kayaklarla düz bir alanda karda bocalayabilecek yaştadır.

Çocuğunuz yürümeye başladıysa ve bacakları yürüyüş konusunda yeterince istikrarlı ise, karda oynama becerisine de sahiptir. Dünya'da kayak okullarının çocukları kayak sporuna tanıştırmak için belirlediği ilk kriter budur. Bununla birlikte, genel olarak, bir çocuğun tam kayak deneyimine başlamadan önce en az 3 yaşında olması, yani düz ya da hafif eğimli arazide bağımsız olarak özgürce hareket edebilecek seviye olması konusunda da tüm kayak okulları (Dünya'da ve Avrupa'da) konusunda fikir birliğine varmışlardır. Bununla birlikte bu yaştaki çocuklar için geliştirilmiş oyun park alanı ve donanımlarının (kayakla dönme dolap, sihirli halı bandı ve sandalyeye oturarak kayma vb) kullanılması konusunda da anlaşmaya varmışlardır.

Ülkemizde son yıla kadar bu yaklaşıma dair herhangi bir çalışma yapılmamıştı. Türkiye Kayak Federasyonu bu konuda yeni bir proje geliştirdi ve 2017 yılı itibariyle hayata geçirildi. 

3+ Kayak Akademisi...

Bu proje ile kayak sporunun yaygınlaşması ve çocukların çok küçük yaşlarda kayak ve diğer kış sporlarıyla tanıştırılması hedefleniyor. 3+ Kayak Akademisi web sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. 


Konumuza dönelim

Çocuğum Kayak Okulu'na Gitmeli mi?

Türkiye'deki kayak okullarının bir çocuğu kendi programlarına kabul edecekleri en erken  yaş 7-8 yaş arasındadır. Dünya ve Avrupa'da ise bu yaş aralığı 4-5 yaşları arasındadır.

4-5 yaşından daha küçük olan çocukların kayak yapacak bir günü idare edebilmek için dikkati, motorik becerileri ve fiziksel gücü henüz tam olarak gelişmemiştir. Bununla birlikte, bu kesinlikle çocuğun kişisel ve sosyal gelişim seviyesine bağlı olarak değişim gösterebilir. Türkiye'de henüz yok ama dünya'da bazı kayak okulları, daha küçük yaştaki çocuklar için "karla oyun" programları sunuyor. Bu tarz programların Türkiye'deki kayak okullarında geliştirilmesi ile çocuğunuz kayak ayakkabılarına ve kayak malzemelerine en nihayetinde bu spora aşina olacaktır.

Kendinize Sormanız Gereken Sorular

Çocuğunuzun kayakla tanışma sürecine hazır olup olmadığını belirlemek için, dışarıda karla oynarken ne kadar rahat olduklarını ve kayak pistinde bir gün geçirmek için ne kadar hazır olduklarını belirlemek önemlidir. Bunu yapıyorsanız doğru yoldasınız.

Çocuğum Kayak Merkezine Gitmeye Hazır mı?  

Çocuğunuz karı çok seviyorsa ve uzun süre açık havada kalabiliyorsa bir kayak merkezine çıkmaya hazırdır diyebiliriz. Bununla birlikte, çocuğunuz çok huysuzsa ve söz dinlemiyorsa, yaşının biraz daha büyümesini beklemek iyi bir fikirdir.

Çocuğum Anlatılanları Dinleyip Bunlara Uyabilir mi? 

Çocuğunuz yetişkinleri dinleyebildiğinde kayak deneyiminden en iyi şekilde yararlanacaktır. Ebeveynlerden ziyade eğitmenlere tavsiyem, çok küçük yaşta kayak sporuyla tanışan çocuklara, ayaklarında kayak takılı vaziyette küçük bir yürüme turu ile sohbet ederek işe koyulmalarıdır. Bu güzel başlangıç, çocuğun en iyi şekilde eğitimi için mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. 


Kayak Eğitimi Sırasında Sabır Ne Kadar Önemli ?

Anne babadan uzaklaştırılmış bir çocuğun sinirli, sabırsız ve garip bir eğitmene teslim edilmesi korkutucu bir deneyim olabilir. Bu nedenle çocuğunuzu kayak okuluna dahil etmeden önce eğitmenler ile 5-10 dakika sohbet ediniz, yaklaşım ve konuşma tarzları size bir fikir verecektir. 

Zorla güzellik olmaz... Çoğu kayak okulu, ebeveynlerin çocuğu bir kayak programına katılmaya zorlamamalarını tavsiye eder. Zorla yapılan bu iş sizi baş ağrısı ve gözyaşı ile sınayabilir. Bu durumda ne ebeveyn ne çocuk ne de eğitmenler eğlenceli vakit geçirmezler, tecrübeyle sabittir.

Çocuğuma Kayak Yapmayı Ben Öğretsem Nasıl Olur, Bunun İçin Yeterince Sabırlı mıyım? 

Çocuğunuzu kayak okuluna göndermek yerine kendiniz eğitim vermeyi seçerseniz en dikkat etmeniz gereken konu sabırdır.  Sabır her eğitim sürecinin olmazsa olmazıdır. Kayak hem zihinsel hem de fiziksel olarak insan vücudunun enerjisini alır, dolayısıyla küçük çocuklar eğitim sürecinde çok çabuk yorulur.

Mutlaka Detaylı Bir Araştırma Yapın 

Çocuğunuza kayak eğitimi vermeye başlamadan önce biraz araştırma yapmanızı öneririm. Okul ders programı, kayak okulu ders programı, kayak merkezinde konaklama, günlük ihtiyaçlarınız, kayak merkezinde yapacağınız harcamaları vb detayları araştırma yaparken göz ününde bulundurun. Bu sayede işe koyulmadan önce bir fikriniz olacaktır.

Çocuğunuzun Kayak Yapabileceğinden Hala Emin Değilseniz Çocuğunuza Sorun
Açıkçası, çocuğunuzun kayak yapabilecek yaşta olup olmadığını belirleyen birçok değişken vardır. Bu sorunu çözmenin iyi yolu, çocuğunuza kayak yapmayı isteyip istemediğini sormanızdır. Çocuğunuz bu soruyu anlamak ve cevaplamak için henüz çok küçükse, en azından onu çeşitli yollarla bu sporla tanıştırarak işe başlayın. Çocuğunuzun karda eğlendiğinden emin olmak için birden fazla deneme yapabilirsiniz, ancak bu şekilde kayak yapmayı öğrenmesi için doğru yolda olabilirsiniz.
Ad

Ağrı,1,Alp Disiplini,37,Antrenör Talimatı,1,Arda Efe,1,Barış Pınarı Harekatı,1,Biathlon,5,Biathlon Haberleri,1,Big Air,1,Çim kayağı,3,Çocuk,1,Doping,1,Dünya Kupası,15,Dünya Şampiyonası,1,Eğitim,7,Eğlence,9,Erzurum,3,EYOF,5,Faaliyet Programı,6,FIS Haberleri,25,Fikstür,6,Freestyle,9,Gençlik ve Spor Bakanlığı,1,Güvelik Kuralları,4,Haber,143,Hasan Efe,1,Hediye,1,Hız kayağı,3,IBU,2,İl Temsilcisi,1,K1 Ligi,1,Kalori,1,Kask,1,Kayak,2,Kayak Akademisi,2,Kayak Eğitimi,2,Kayak haberleri,17,Kayak Hazırlık Rehberi,2,Kayak Kıyafet Tasarımları,1,Kayak Kıyafetleri,1,Kayak Malzemeleri,3,Kayak Merkezleri,16,Kayak Nedir,2,Kayak Okulu,2,Kayak Satın Alma,1,Kayak Tatili,6,Kayakla Atlama,8,Kayaklı Koşu,38,Kayaklı Koşu Dünya Kupası,1,KayakSever,1,Kış,1,Kış Olimpiyatları,8,Kış Turizmi,6,Konaklama,17,Kongre-Seminer,5,Merhaba,1,Milli Takım,1,Nostalji,1,Olimpiyat Kotası,1,OlympicDay,1,Organizasyon,11,Özel Dosya,1,Palandöken Kayak Merkezi,1,Sağlık,4,Slalom,1,Snowboard,17,Snowboard Cross,4,Tanıtım,19,Tarihçe,1,Tekerlekli Kayak,11,Teknik Bilgiler,24,Teknoloji,1,Telemark,1,Tiriel Luka Abramovic,1,Turizm,20,Türkiye Kayak Federasyonu,58,Uludağ Kayak Merkezi,1,Uludağ Otel Fiyatları,1,Uludağ Otelleri,1,Uygun Uludağ Otelleri,1,Video,14,WADA,1,Yarışma Sonuçları,3,Yarışma Talimatı,1,
ltr
item
Kayak Sever: Çocuklar ve Kayak - Kayak Sporuna En Uygun Başlama Yaşı
Çocuklar ve Kayak - Kayak Sporuna En Uygun Başlama Yaşı
Çocuklar ve Kayak , kayak sporuna en uygun başlama yaşı nedir?
https://3.bp.blogspot.com/-3JSguIEtQnA/WVlqttjzISI/AAAAAAAABSU/ZnXGTzFHp1cHSEyT2z40-LVXJe6MEJ70gCLcBGAs/s1600/%25C3%2587ocuklar%2Bve%2BKayak%2B3.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-3JSguIEtQnA/WVlqttjzISI/AAAAAAAABSU/ZnXGTzFHp1cHSEyT2z40-LVXJe6MEJ70gCLcBGAs/s72-c/%25C3%2587ocuklar%2Bve%2BKayak%2B3.jpg
Kayak Sever
http://www.kayaksever.com/2017/07/cocuklar-ve-kayak-kayak-sporuna-en.html
http://www.kayaksever.com/
http://www.kayaksever.com/
http://www.kayaksever.com/2017/07/cocuklar-ve-kayak-kayak-sporuna-en.html
true
1490620870287213708
UTF-8
Yayınlar Yükleniyor Herhangi bir yayın bulunamadı TÜM YAYINLARI İNCELE Devamını Oku Reply Cancel reply Sil By Anasayfa SAYFALAR YAYIN Hepsini Gör ÖNERİLEN YAYINLAR Etiket ARŞİV ARA TÜM YAYINLAR Herhangi bir yayın bulunamadı Anasayfa'ya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Ctesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara just now 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçilerimiz Takip Et BU İÇERİK ÖNEMLİDİR Kilidi açmak için lütfen paylaşın Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç Kodlar panoya kopyalandı Kodlar / teks kopyalanamıyor, kopyalamak için lütfen [CTRL] + [C] tuşlarına (veya Mac ile CMD + C'ye) basınız