Alp Disiplini vs Kayaklı Koşu

Alp Disiplini ve Kayaklı Koşu (Kayak Kros) kış sporlarını karşılaştırıyoruz.

Kayak ve kış sporlarına ilgi duyuyor ancak nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Alp Disiplini mi yoksa Kayaklı Koşu mu diyerek en iyi seçeneği arkadaşlarınızla bulmaya mı çalışıyorsunuz? Farklı kayak sporları arasında karar vermenize yardımcı olacak tavsiye dozunda bazı ipuçlarını çok teknik detaya girmeden basit bir dille sizin için derledik.

Temel Farklılıklar

Teknik açıdan bakıldığında, iki kayak türü arasındaki en büyük fark, Alp Disiplininde kayak ayakkabılarınızın tamamen kayağa sabitlenmesi, Kayaklı Koşu da (Kayak Kros da diyebiliriz) ise ayakkabılarınızın sadece ön kısmının kayağa sabitlenmesidir diyebiliriz.

Alp Disiplininde ayakkabıların/botun kayağa sabitlenmesi durumu sadece aşağı doğru kaymak üzere yapılandırıldığı içindir ve bu durum hareket kısıtlılığına neden olur. Kayaklı koşuda ise ayakkabının ön kısmı kayağa bağlıdır ve topuk bölgesi serbest durumdadır. Kayaklı koşu sporunda bu durum hareket özgürlüğü oluşturur ve kayakçı yukarı, aşağı, sağa ve sola doğru çok rahat hareket eder.

Dağdan aşağı doğru yüksek hızda kayarken Alp Disiplini kayakçıları Kayaklı Koşu kayakçılarına göre çok daha rahat ve güvenli kayabilir. Ayrıca Alp Disiplini kayakları Kayaklı Koşu kayaklarına nazaran çok daha hızlıdır. Aradaki en büyük fark dağdan aşağı doğru yüksek hızda inmenin hazzı ve heyecanıdır:)

Mücadeleye Hazır mısın?

Hız ve meydan okumayı seven biriyseniz Alp Disiplini size ikisini birden sağlayacaktır.
Alp Disiplini kayak yapabilmek için mutlaka bir eğitim sürecinden geçmeniz gerekir. Size göre yapılandırılmış bir ders programına kesinlikle ihtiyacınız olacaktır. Kayaklı koşuda ise en temel ve doğal hareketler (yürüme, yürürken sağa sola dönme vb) kullanıldığından başlamanız için çok fazla çaba göstermenize gerek kalmayacaktır.

Ekipman ve Maliyet

Alp Disiplini kayak ve diğer donanımlar Kayaklı Koşu sporuna nazaran daha pahalıdır. Ayrıca Alp Disiplini kayak yapabilmeniz için lift ücreti gibi bir maliyet söz konusudur. Henüz bir kayak takımı satın almadıysanız her dağa gidişinizde kayak kiralamakta size ekstra maliyet yükleyecektir.

Kayaklı koşu donanımlarının fiyatları daha makuldur diyebiliriz (Avrupa için). Ülkemizde kayaklı koşu kayağı ve donanımlarını bulmak Alp Disiplinine nazaran daha zordur. Bunun ana sebebi henüz çok popüler olmamasından kaynaklıdır. Arz talep meselesi... Kayaklı koşu, size kayak ve donanımlarının haricinde herhangi bir ekstra maliyet yüklemeyecektir.

Kayaklı Koşu için üst sınıf kayak montlarına veya pahalı kayak botlarına ihtiyacınız yoktur. Bir polar, üstüne rüzgar geçirmez bir mont ve altınıza tayt veya hareketlerinizi kısıtlamayacak benzeri bir pantolon olmak üzere birkaç kat giyinmeniz yeterli olacaktır. Alp Disiplini ve Kayaklı Koşu sporlarının her ikisinde de kayak ve ekipmanlarını satın almadan önce ikinci eli var mı mutlaka araştırın derim. Yapacağınız bu araştırma kayağa başlama maliyetinizi düşürebilir ve cebinizde bir miktar para kalmasını sağlayabilir.

Hemen hemen her arazi Kayaklı Koşu sporunu yapmak için uygun şartları taşır. Ülkemizde her Kayak Merkezinin karla kaplı boş arazileri Kayaklı Koşu sporu için uygundur diyebiliriz. 2011 Winter Universiade (Üniversitelerarası Kış Oyunları) organizasyonu öncesinde Türkiye'de sadece Kayaklı Koşu sporu için oluşturulmuş bir merkez/pist/parkur bulunmamaktaydı. Universiade ile birlikte Erzurum Kandilli Kayaklı Koşu Merkezi oluşturuldu. Bu merkez FIS onaylı pistleri ve Avrupa standardında yaşam alanlarıyla Türkiye Kayak Federasyonu'na, sporculara ve halka hizmet vermeye devam ediyor. Bolu Gerede Arkut Kayaklı Koşu Merkezi'de de diğer yeni bir kayak merkezi ve gayet düzgün işletiliyor.

Peki Dünya'da Kayaklı Koşu Merkezlerinin durumu ne? Sadece Amerika Birleşik Devletleri'nde 500'den fazla Kayaklı Koşu Merkezi var. Bu sayının dışında birçok parkta da Kayaklı Koşu parkurları bulunuyor.

Alp Disiplini kayakçıları istedikleri zaman her yerde kayak yapamazlar, kayarak bir yere gidemezler. Kayak yapabilmek için evden çok uzak Kayak Merkezlerini ziyaret etmeleri kaçınılmazdır.

Güvenlik Sorunları

Kayaklı Koşu yaparken düşerseniz çok fazla ciddiye alınacak yaralanma ve sakatlanma durumları oluşmaz. Yüksek aktivite seviyesindeki Alp Disiplininde ise dağdan aşağı doğru kayarken düşmek çok tehlikeli olabilir, ancak uygun önlemleri alırsanız güvenle kayak yaparsınız .

Eğlencenizi Tanımlayalım

Alp Disiplini kayak sporuna ilgi duyanlara ve bu sporu yapanlara, hemen hemen her yerde kayak yapabilmenin çok eğlenceli olduğunu anlatmak ve inandırmak zordur.

İstediğiniz her yere kendi gücünüzle gidebilmek psikolojik olarak çok rahatlatıcı olabilir. Ancak, Alp Disiplini kayak sporunu yapanların ve ilgi duyanların ilk önceliği rahatlama değil. Onlar kayakla dağ bayır demeden dolaşmakla çok ilgilenmiyorlar. Daha ziyade dağın meydan okumasına karşılık vermek ve hızlı bir zafere ulaşmak istiyorlar. Bu meydan okumaya bende katılıyorum. Dağa meydan okumak, zoru başarmak gerçekten çok keyifli ve heyecan verici.

Her İki Disiplini de Deneyin

Kayak sporlarına ilgi duyuyor ancak henüz bir deneyiminiz yoksa ve ne yapacağınızdan emin değilseniz, her iki spor dalını da denemek için kendinize birkaç gün ayırın.

Alp Disiplini kayak yapıyorsanız mutlaka Kayaklı Koşu kayaklarını ayaklarınıza takın, onca ağırlıktan sonra kendinizi kuş gibi hissedeceksiniz, mutlaka deneyin.

Kayaklı Koşu ile uğraşıyorsanız Alp Disiplini kayaklarını ayağınıza takın ve çok az eğimli temel eğitim pistlerinde kendi kendinize bu sporu deneyimleyin. Hemen dağın zirvesine çıkıp "inerim ben bu kayaklarla" diye sakın düşünmeyin! Söylediğim gibi Alp Disiplini ciddi bir eğitim süreci gerektiriyor.

Tüm bu detaylardan sonra hangi kayak türünün sizin için en uygun spor dalı olduğuna karar verin.

Veya her ikisini de yapabilirsiniz!
Ad

Ağrı,1,Alp Disiplini,37,Antrenör Talimatı,1,Arda Efe,1,Barış Pınarı Harekatı,1,Biathlon,5,Biathlon Haberleri,1,Big Air,1,Çim kayağı,3,Çocuk,1,Doping,1,Dünya Kupası,15,Dünya Şampiyonası,1,Eğitim,7,Eğlence,9,Erzurum,3,EYOF,5,Faaliyet Programı,6,FIS Haberleri,25,Fikstür,6,Freestyle,9,Gençlik ve Spor Bakanlığı,1,Güvelik Kuralları,4,Haber,143,Hasan Efe,1,Hediye,1,Hız kayağı,3,IBU,2,İl Temsilcisi,1,K1 Ligi,1,Kalori,1,Kask,1,Kayak,2,Kayak Akademisi,2,Kayak Eğitimi,2,Kayak haberleri,17,Kayak Hazırlık Rehberi,2,Kayak Kıyafet Tasarımları,1,Kayak Kıyafetleri,1,Kayak Malzemeleri,3,Kayak Merkezleri,16,Kayak Nedir,2,Kayak Okulu,2,Kayak Satın Alma,1,Kayak Tatili,6,Kayakla Atlama,8,Kayaklı Koşu,38,Kayaklı Koşu Dünya Kupası,1,KayakSever,1,Kış,1,Kış Olimpiyatları,8,Kış Turizmi,6,Konaklama,17,Kongre-Seminer,5,Merhaba,1,Milli Takım,1,Nostalji,1,Olimpiyat Kotası,1,OlympicDay,1,Organizasyon,11,Özel Dosya,1,Palandöken Kayak Merkezi,1,Sağlık,4,Slalom,1,Snowboard,17,Snowboard Cross,4,Tanıtım,19,Tarihçe,1,Tekerlekli Kayak,11,Teknik Bilgiler,24,Teknoloji,1,Telemark,1,Tiriel Luka Abramovic,1,Turizm,20,Türkiye Kayak Federasyonu,58,Uludağ Kayak Merkezi,1,Uludağ Otel Fiyatları,1,Uludağ Otelleri,1,Uygun Uludağ Otelleri,1,Video,14,WADA,1,Yarışma Sonuçları,3,Yarışma Talimatı,1,
ltr
item
Kayak Sever: Alp Disiplini vs Kayaklı Koşu
Alp Disiplini vs Kayaklı Koşu
Alp Disiplini ve Kayaklı Koşu (Kayak Kros) kış sporlarını karşılaştırıyoruz.
https://2.bp.blogspot.com/-pu8EpKW66cE/WWABHZatOpI/AAAAAAAABUA/beqZQBljzQ4LJJ5kBHq8RWAfuNamfrbCQCLcBGAs/s1600/Alp%2BDisiplini%2Bvs%2BKayakl%25C4%25B1%2BKo%25C5%259Fu.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-pu8EpKW66cE/WWABHZatOpI/AAAAAAAABUA/beqZQBljzQ4LJJ5kBHq8RWAfuNamfrbCQCLcBGAs/s72-c/Alp%2BDisiplini%2Bvs%2BKayakl%25C4%25B1%2BKo%25C5%259Fu.jpg
Kayak Sever
http://www.kayaksever.com/2017/07/alp-disiplini-vs-kayakli-kosu.html
http://www.kayaksever.com/
http://www.kayaksever.com/
http://www.kayaksever.com/2017/07/alp-disiplini-vs-kayakli-kosu.html
true
1490620870287213708
UTF-8
Yayınlar Yükleniyor Herhangi bir yayın bulunamadı TÜM YAYINLARI İNCELE Devamını Oku Reply Cancel reply Sil By Anasayfa SAYFALAR YAYIN Hepsini Gör ÖNERİLEN YAYINLAR Etiket ARŞİV ARA TÜM YAYINLAR Herhangi bir yayın bulunamadı Anasayfa'ya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Ctesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara just now 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçilerimiz Takip Et BU İÇERİK ÖNEMLİDİR Kilidi açmak için lütfen paylaşın Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç Kodlar panoya kopyalandı Kodlar / teks kopyalanamıyor, kopyalamak için lütfen [CTRL] + [C] tuşlarına (veya Mac ile CMD + C'ye) basınız