Snowboard Ayakkabısı Nasıl Seçilmeli

Snowboard botu nasıl seçilmeli, snowboard botu alırken dikkat edilmesi gereken püf noktaraları neler

Snowboard malzemelerini alırken en çok dikkat edilmesi gereken konu bot ayakkabı seçimi. Burada bir kavram hatasını düzeltmek lazım. Kimi ayakkabı diyor kimi bot diyor. Doğru olan bot'tur. Bu düzeltmeyi yaptıktan sonra gelelim asıl konuya. Snowboard botu nasıl seçilmeli, snowboard botu alırken dikkat edilmesi gereken püf noktaraları neler?
İşte cevabı 
Snowboard yaparken performansınızı etkileyen faktörlerin başında board botu gelir. Bu yüzden bot seçiminde hassas, dikkatli ve sabırlı olun. Öncelikle ne tür (hangi stil) board yapmak istediğinize karar verin. Temel olarak üç stil vardır:

Serbest Stil (Freestyle)
Havaya sıçramak, rampadan atlamak, özel snowboard parkları ve half-pipe'larda çeşitli hareketler yapmak isteyenlerin stilidir. Yüksek hızlar ve hassas dönüşler için uygun bir stil değildir. Esneklik ve hareket rahatlığı için yumuşak, kısa botlar tercih edilmelidir.

Freeride
Her tür arazi ve kar koşullarında board yapmak isteyenler için çok yönlü ve en popüler stildir. Freestyle ile Alp stili arası "ortalama" bir stildir. İyi destek sağlayabilmesi açısından yüksek, yarı-sert botlar tercih edilmelidir.

Alp Stili
Yüksek hız, hassas dönüşler ve yarış stili. Performans ön planda, konfor ikinci plandadır. En iyi destek için sert botlar seçilmelidir.

Snowboard Bot Çeşitleri

Yumuşak Botlar
Yumuşak bir dış ve iç dizaynı vardır. Bağcıklarla kapanır. En esnek ve rahat snowboard bot çeşididir. Daha çok serbest stil boardcular için uygundur. Yumuşak (kayış) tip bağlama ile kullanılır. Diğer bot çeşitlerine göre daha az destek sağlar. Yüksek hızlar, hassas dönüşler veya yarışlar için uygun değildir.

Step-In Botlar
Tam katı olmasa da yumuşak botlara göre daha sert, destekli ve ağır bir dış bot ve yumuşak bir iç bottan oluşur. Bağcıklarla, bazen de bağcıklara ek olarak bileği saran bir kayışla birlikte kapanır. Kayış bağlama ile uğraşmak istemeyenler için kullanımı kolay bir ayakkabı çeşididir. Step-in bot yapısındaki özel bir mekanizma ile uyumlu bir step-in bağlamaya kolayca kilitlenir. Piyasada birden fazla üreticinin birbirinden farklı step-in bot ve bağlama sistemi bulunduğundan (örneğin, Burton'ın SI, K2'nin Clicker ve Rossignol'ün SIS sistemleri), alacağınız bot/bağlama çiftinin birbirine uyumlu olmasına dikkat edilmelidir.

Sert Botlar
Kayak botlarında olduğu gibi sert, katı bir dış bot ve yumuşak, destekli bir iç bottan oluşur. Kayak botundan farklı olarak bilekten yanal hareket serbestliği vardır. Klipslerle kapanır ve bazı çeşitlerinde konç sertlik ayarı vardır. Board botları içinde en ağır olan, en fazla destek, hassasiyet ve tepkiye sahip bot çeşididir. Yüksek hız, hassas carving dönüşler ve yarışlar için uygundur. Alp stili board yapmak için ve sert (plaka) bağlamalar ile birlikte kullanılır.

Bot Denerken
Board stilinize ve bot çeşidinize karar verdikten sonra şimdi sıra kalan seçenekler arasında ayağınıza en uygun botu belirlemeye gelmiştir.

Ayaklar gün boyunca hafifçe şişer, bu yüzden ayakkabı denemek için ayağınızın en büyük olduğu öğleden sonra veya akşam gibi zamanları tercih edin. Botları board yaparken kullanacağınız çoraplar ile deneyin. Yeni çorap almayı düşünürseniz pamuklu çorapların nemi emerek ayağı üşütebileceğini unutmayın. Maksimum sıcaklık için ince, sentetik veya yün karışımı, kalf-üstü boy çoraplar giyin. Çok kalın çoraplardan da uzak durun çünkü bu çoraplar bot içinde fazla yer kaplar ve iyi bir uyumu engeller.

Önce uygun bir dış bot belirlenmelidir. Bunun için iç botu dış bot içerisinden çıkartın. Ayağınızı dış botun içine sokun ve gidebileceği kadar öne kaydırın. Topuğunuz ile bot arkası arasında 1-2 parmak sıkıştırabilecek kadar yer kalmalıdır.

Daha sonra sırasıyla önce iç botu, sonra iç ve dış botu birlikte deneyin. Ayak parmaklarınız iç botun burnuna hafifçe dokunacak kadar yaklaşmalı, sıkışmamalı, dönmemeli ve acımamalıdır. Botun ayağa iyi oturduğu hissedilmelidir çünkü iç bot zamanla sıkışarak yarım numara kadar büyür. Tabanlarınız yere parelel durumda dizlerinizi bükerken topuklarınız yerinde kalmalı ve ayak parmaklarınızı kımıldatabilmelisiniz. İki ayağın numaraları birbirinden farklı olabileceğinden doğru ayarı bulmak bir kaç kez denemeniz gerekebilir.

Ayağınızda botlarla 20 dakika kadar yürüyün ve ayakta durun, arada bir dizlerinizi öne bükün. Botu her yerinden hafifçe sıkı hissetmelisiniz, fakat basınç noktaları veya uyuşma oluşmamalıdır.

Özellikle Alp stili sert board botlatı denerken kutusundan çıkan yeni bir botun çeşitli ayarlar yapılmadan tam olarak ayağa uyduğu nadir görülür. Eğitimli bir bot teknisyeni botu ayağınıza adapte ederek problemlerin çoğunu çözebilir.
Ayak parmakları için daha fazla yer açmak için ısı tabancasıyla dış bot yumuşatılıp şekil verilebilir.
Taban veya topuk takozu yerleştirilerek topuk yükseltilebilir.

Topukta köpük destekler kullanılabilir, veya iç ayakkabı esnetilerek veya döğülerek ayağa uyum sağlanabilir. Ayağa özel şekillendirilen iç ayakkabısı bulunan ayakkabılar kullanılabilir.

Diğer Özel Uyum Seçenekleri

Bayan Botları
Erkeklerinkine kıyasla bayanların daha dar topuğu, daha geniş kalfı, ve genellikle daha arkada olan ağırlık merkezleri vardır. Bayanlar için özel üretilen botların ayak ve alt bacak bölümleri bu farklılıkları dikkate alacak şekilde tasarlanmıştır.

Tabanlar
Ayağa özel şekillendirilen botlar tabanlarından kullanılabilir. İster uzman doktor yapımı, ister mağazada hazırlanan, isterse kendi başınıza hazırlayabileceğiniz bir taban olsun, özel yapım tabanlar ayağa uyum ve desteği geliştirerek performansı büyük ölçüde artırır.

Ayağa Özel İç Bot
Bazı botlarda iç bot da bütünüyle veya kısmen ayağa özel şekillendirilebilir.

Botun ayağa uyumu ve konforu snowboard için en önemli faktörlerdir. Kötü bir uyum board zevkinizi altüst edebilir. Doğru botu seçerken harcayacağınız zamana ve çabaya fazlasıyla değecektir.
Ad

Ağrı,1,Alp Disiplini,37,Antrenör Talimatı,1,Arda Efe,1,Barış Pınarı Harekatı,1,Biathlon,5,Biathlon Haberleri,1,Big Air,1,Çim kayağı,3,Çocuk,1,Doping,1,Dünya Kupası,15,Dünya Şampiyonası,1,Eğitim,7,Eğlence,9,Erzurum,3,EYOF,5,Faaliyet Programı,6,FIS Haberleri,25,Fikstür,6,Freestyle,9,Gençlik ve Spor Bakanlığı,1,Güvelik Kuralları,4,Haber,143,Hasan Efe,1,Hediye,1,Hız kayağı,3,IBU,2,İl Temsilcisi,1,K1 Ligi,1,Kalori,1,Kask,1,Kayak,2,Kayak Akademisi,2,Kayak Eğitimi,2,Kayak haberleri,17,Kayak Hazırlık Rehberi,2,Kayak Kıyafet Tasarımları,1,Kayak Kıyafetleri,1,Kayak Malzemeleri,3,Kayak Merkezleri,16,Kayak Nedir,2,Kayak Okulu,2,Kayak Satın Alma,1,Kayak Tatili,6,Kayakla Atlama,8,Kayaklı Koşu,38,Kayaklı Koşu Dünya Kupası,1,KayakSever,1,Kış,1,Kış Olimpiyatları,8,Kış Turizmi,6,Konaklama,17,Kongre-Seminer,5,Merhaba,1,Milli Takım,1,Nostalji,1,Olimpiyat Kotası,1,OlympicDay,1,Organizasyon,11,Özel Dosya,1,Palandöken Kayak Merkezi,1,Sağlık,4,Slalom,1,Snowboard,17,Snowboard Cross,4,Tanıtım,19,Tarihçe,1,Tekerlekli Kayak,11,Teknik Bilgiler,24,Teknoloji,1,Telemark,1,Tiriel Luka Abramovic,1,Turizm,20,Türkiye Kayak Federasyonu,58,Uludağ Kayak Merkezi,1,Uludağ Otel Fiyatları,1,Uludağ Otelleri,1,Uygun Uludağ Otelleri,1,Video,14,WADA,1,Yarışma Sonuçları,3,Yarışma Talimatı,1,
ltr
item
Kayak Sever: Snowboard Ayakkabısı Nasıl Seçilmeli
Snowboard Ayakkabısı Nasıl Seçilmeli
Snowboard botu nasıl seçilmeli, snowboard botu alırken dikkat edilmesi gereken püf noktaraları neler
https://1.bp.blogspot.com/-rccJWQdX-ZY/WCjE8hcHG6I/AAAAAAAAA1k/7BinXBqaNO0yZQhGS0_xNCDm0fVGLaOTQCLcB/s1600/Snowboard%2Bbotu%2Bnas%25C4%25B1l%2Bse%25C3%25A7ilmeli-kayaksever.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-rccJWQdX-ZY/WCjE8hcHG6I/AAAAAAAAA1k/7BinXBqaNO0yZQhGS0_xNCDm0fVGLaOTQCLcB/s72-c/Snowboard%2Bbotu%2Bnas%25C4%25B1l%2Bse%25C3%25A7ilmeli-kayaksever.jpg
Kayak Sever
http://www.kayaksever.com/2016/11/snowboard-botu-ayakkabs-nasl-secilmeli.html
http://www.kayaksever.com/
http://www.kayaksever.com/
http://www.kayaksever.com/2016/11/snowboard-botu-ayakkabs-nasl-secilmeli.html
true
1490620870287213708
UTF-8
Yayınlar Yükleniyor Herhangi bir yayın bulunamadı TÜM YAYINLARI İNCELE Devamını Oku Reply Cancel reply Sil By Anasayfa SAYFALAR YAYIN Hepsini Gör ÖNERİLEN YAYINLAR Etiket ARŞİV ARA TÜM YAYINLAR Herhangi bir yayın bulunamadı Anasayfa'ya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Ctesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara just now 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçilerimiz Takip Et BU İÇERİK ÖNEMLİDİR Kilidi açmak için lütfen paylaşın Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç Kodlar panoya kopyalandı Kodlar / teks kopyalanamıyor, kopyalamak için lütfen [CTRL] + [C] tuşlarına (veya Mac ile CMD + C'ye) basınız